Tym razem proponujemy sześć wartościowych miejsc w sieci (aplikacji i stron WWW), które pomogą ci doskonalić umiejętność CZYTANIA. Wszystkie propozycje w swojej podstawowej wersji są bezpłatne i można ich używać bez zakładania konta.
Zanim zaczniesz… Czy wiesz, że z dlaucznia.pl możesz szybko powtórzyć słownictwo i gramatykę z zakresu podstawowego w szkole średniej? Znajomość najważniejszych wyrażeń i konstrukcji gramatycznych to wielki krok do sukcesu w czytaniu po angielsku ze zrozumieniem!
Co czytać po angielsku? – sześć aplikacji, które musisz znać
Platforma z artykułami oraz całymi lekcjami do pobrania, podzielonymi na poziomy zaawansowania (0–6). Materiałom towarzyszą różne zadania do tekstu (before/after reading), m.in.: łączenie wyrażeń, uzupełnianie luk w zdaniach, zadawanie pytań czy zagadnienia do tzw. „free writing” (pisanie do polecenia), a także zadanie domowe.
Wszystkie zadania można wykonywać online bądź pobrać w formacie PDF.
Na tej stronie polecam też SPEED READING (zakładka Reading nad czytanką) – każdy tekst można otworzyć w widoku promptera (ekran z ruchomym tekstem), który wyświetla tekst na trzech poziomach prędkości (ćwiczenie czytania na głos). Warto też zwrócić uwagę na TEXT JUMBLE ACTIVITY – interaktywne układanie kawałków artykułu w odpowiedniej kolejności.Fantastyczna strona dla nastolatków z tekstami po angielsku do czytania ze zrozumieniem. W prawym panelu znajdują się poziomy do wyboru. Jeśli nie wiesz, jaki poziom znajomości języka prezentujesz – przeczytaj nasz artykuł: Od A1 do C2 – jakie są poziomy znajomości języka i co oznaczają?. Po wybraniu tekstu pojawiają się zadanie wstępne (preparation), następnie tekst właściwy (reading text), a na końcu – interaktywne zadania do wykonania (tasks).
Kopalnia tekstów po angielsku do czytania podzielona na poziomy od podstawowego do średniozaawansowanego (A1, A2, B1). Teksty dostępne są w formacie PDF wraz z ciekawymi i różnorodnymi ćwiczeniami sprawdzającymi ich zrozumienie oraz znajomość słownictwa. Czytankom towarzyszą nagrania z możliwością wyboru akcentu amerykańskiego lub brytyjskiego oraz klucz odpowiedzi i dodatkowe źródła wiedzy na dany temat.
Bardzo prosta, przejrzysta strona z tysiącami tekstów po angielsku na temat życia sławnych osób. Teksty są uszeregowane alfabetycznie według nazwisk. Każdemu tekstowi towarzyszą nagranie audio oraz wiele różnorodnych ćwiczeń na słownictwo (synonym/phrase match, gap fill, choose the correct word), dotyczących tekstu (układanie wydarzeń w odpowiedniej kolejności, układanie rozrzuconych słów w zdaniu z tekstu itp.) oraz zachęcających do dyskusji. Jest także zadanie domowe obejmujące różne umiejętności językowe, motywujące do twórczego poszukiwania informacji lub przeprowadzenia projektu. Na dole strony znajduje się klucz odpowiedzi.
Jedynym minusem jest to, że zadania nie są interaktywne (niemożliwe jest natychmiastowe sprawdzenie odpowiedzi od razu po kliknięciu). Wyjściem z sytuacji jest praca z kartami odpowiedzi – nanoszenie rozwiązań na kartce lub w zeszycie.
Dwie aplikacje na telefon do czytania po angielsku – sprawdź je!
Szeroki wybór interesujących, współczesnych tematów. W miarę nauki można przechodzić na kolejne poziomy zaawansowania i długości tekstów. Aplikacja zawiera też zadania z egzaminów państwowych TOEFL oraz TOEIC.
Historie fikcyjne i wiadomości po angielsku na czterech poziomach (A1, A2, B1, B2). Aplikacja na pewno pomoże w rozwoju czytania i słuchania, a także w poszerzaniu zasobu słownictwa. Wszystko dzięki nagraniom artykułów i pełnej interaktywności, jeśli chodzi o tłumaczenie. Możemy wskazywać pojedyncze słowa lub całe akapity, do których, po kliknięciu, od razu wyświetla się tłumaczenie.