Jak zaplanować naukę języka angielskiego – krok #1
1. Po co mi to? Nieważne, czy chcemy zdawać maturę, zaliczyć lektorat na studiach lub egzamin państwowy czy też zwiedzać świat albo śpiewać piosenki ulubionych wykonawców. W każdym z tych przypadków warto wyznaczyć sobie cel i ściśle go realizować. Niech nasz cel przypomina KOMARA, czyli będzie:
K – konkretny (po co to robię? czego/kogo dotyczy?),
O – określony w czasie (kiedy/do kiedy się tego nauczę?),
M – mierzalny (co będę umiał(-a), jeśli zrealizuję cel?),
A – ambitny, autentyczny (moje możliwości + „ciut” więcej),
R – realny, rzeczywisty (do zrealizowania przeze mnie, na miarę moich możliwości).
W każdym tygodniu (od dzisiaj do maja) zrobię 10 zadań gramatycznych i 10 leksykalnych z języka angielskiego, aby osiągnąć co najmniej 90% w teście kompetencji na zakończenie nauki i swobodnie porozmawiać na wideoczacie z wolontariuszem z Anglii, którego poznałam w naszej szkole.
3. Czy umiem być systematyczny(-a)? Ważne, aby uświadomić sobie, ile czasu jesteśmy
w stanie poświęcać na codzienny kontakt z językiem i na ile potrafimy być systematyczni. Jeśli spełnimy trzy kluczowe kroki wspomniane wyżej: będziemy jasno wiedzieć, po co zdajemy egzamin, zwizualizujemy konkretny cel i skupimy się na swoich silnych stronach – systematyczność nie powinna być dla nas dużym ciężarem.
Jak zaplanować samodzielną naukę angielskiego – krok #2
Planowanie nauki języków obcych możesz zacząć od:
-
ściągnięcia na telefon fajnych aplikacji – świetnie sprawdzi się portal dlaucznia.pl – z dziewięcioma przedmiotami „w pigułce” (jeśli chcesz planować naukę nie tylko języków obcych). Oprócz prosto wyjaśnionego tematu, ważne, aby mieć możliwość sprawdzenia wiedzy w praktyce, np. za pomocą quizów lub fiszek;
-
zgromadzenia materiałów, które już masz, np. tradycyjny podręcznik albo repetytorium, które będą genialnym wsparciem w nauce i powtórkach,
-
ustalenia, ile czasu możesz poświęcić dziennie na naukę angielskiego (np. zawsze pół godziny od 17.00 do 17.30),
-
przygotowania notesu (planera nauki języka angielskiego), w którym umieścisz przykładowy plan nauki angielskiego i rozłożysz w czasie zagadnienia, np.
Data | Co zrobię? | Ile czasu? |
5 października | Present Perfect (pytania i zaprzeczenia) – 2 ćwiczenia | 30 min. |
6 października | Miejsce zamieszkania (lista słówek) – 2 ćwiczenia | 20 min. |
Najlepiej zajrzeć do spisu treści w książce lub w aplikacji i rozpisać zagadnienia naprzemiennie w punktach – np. w jeden dzień słówka z danego tematu + kilka ćwiczeń oraz jedno zagadnienie gramatyczne + kilka ćwiczeń na następny dzień. Takie działania nazywa się rozproszoną praktyką, czyli niczym innym, jak mądrym rozłożeniem nauki w czasie i rozłożeniem pracy według swoich potrzeb i możliwości. Takie rozproszenie powtórek w czasie pozwoli wam zapamiętać materiał na długo (być może na całe życie). A wszystko dlatego, że nasz mózg kocha fitness i musimy mu pozwolić ćwiczyć tak często, jak się da!
Aby taki planer nauki języka angielskiego zadziałał, warto zacząć od sprawdzenia, na ile potrafimy być systematyczni. Tutaj dobrym pomysłem jest założenie tzw. codziennika językowej aktywności, dzienniczka, w którym każdego dnia, np. przez tydzień, albo 3 dni z rzędu, będziemy zapisywać każdy kontakt z językiem obcym – Co zrobiliśmy? Ile? Jak długo? np.
- lekcja angielskiego w szkole – 45 min,
- aplikacja gramatyczna – 20 min,
- serial w oryginale – 30 min,
- zaśpiewanie piosenki – 5 min.
Wszystko po to, aby uświadomić sobie, ile czasu poświęcamy na codzienny kontakt z językiem i na ile jesteśmy systematyczni. Jeśli zapiski zakończą się na punkcie pierwszym – koniecznie należy „podkręcić” działania.
Jak ułożyć plan nauki języka angielskiego – krok #3
10 min, 24 godz, 7 dni, 30 dni
Dlatego przykładowy plan nauki angielskiego powinien zakładać mieszane powtórki i powroty do już przerobionego materiału.
Jak zaplanować naukę języka – krok #4
Jak zaplanować naukę w domu – krok #5
A na koniec – NAGRODA!! Ona też jest bardzo ważna – ustal, że po zrobieniu np. 20 różnych aktywności z angielskiego w ciągu tygodnia, fundujesz sobie pizzę, wyjście do kosmetyczki albo wieczór filmowy z Netflixem.
Na zakończenie odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego planowanie nauki języków obcych jest tak istotne? Im szybciej zdamy sobie sprawę, że kontrolowanie tego, co robimy, znacznie wpływa na poprawę wydajności pracy, tym lepiej, Tak samo jest z nauką języków obcych. Niestety nie zrobimy wszystkiego na raz. Języka nie nauczymy się dlatego, że goni nas deadline (np. matura w maju albo test semestralny w styczniu). Brian Tracy, jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie organizacji czasu, formułuje tzw. prawo wymuszonej wydajności, które mówi o tym, że „nie ma nigdy wystarczająco dużo czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić to, co najważniejsze”. Dlatego mądre planowanie nauki języków obcych jest jedną z najważniejszych umiejętności współczesnego ucznia w drodze do sukcesu.