Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia
Nowa Era - Dla Ucznia

Seriale oraz filmy do nauki języka angielskiego

W tym artykule:
    Seriale i filmy do nauki angielskiego
    Fot. Shutterstock
    Nie znam ucznia, który nie lubiłby oglądać seriali albo nie miałby ulubionego filmu, „przewałkowanego” już kilka razy 😊. Dlatego dziś rzucam wam wyzwanie! – obejrzyjcie swój ulubiony odcinek serialu albo film PO ANGIELSKU i uczcie się języka „przy okazji”! Niemożliwe? Oczywiście, że jest to do zrobienia, nawet jeśli uważacie, że nie dacie sobie rady!

    Jak uczyć się angielskiego z pomocą filmów i seriali?

    • Po pierwsze – zacznijcie od obejrzenia w języku angielskim filmu lub odcinka serialu, który znacie prawie na pamięć – nie ma tu możliwości, że pojawi się coś nowego i się pogubicie albo nie będziecie wiedzieć, o co chodzi! Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę 😊.

    • Po drugie – upraszczajcie! Nie trzeba od razu oglądać całego filmu po angielsku – można na początek wyłączyć polskiego lektora i włączyć polskie napisy. Słyszycie wtedy oryginalny język i możecie podpatrywać podpowiedzi po polsku (z doświadczenia jednak wiem, że to bardzo rozprasza i zamiast wsłuchiwać się w kwestie aktorów, „goni się” za polskimi napisami). Kolejny krok to włączenie angielskich napisów i słuchanie filmu w oryginale – teraz będzie troszkę trudniej, ale zawsze można doczytać po angielsku, o czym mówią aktorzy.

    • Boicie się, że nawet napisy będą trudne do ogarnięcia? Mam dla was fantastyczną aplikację – REVERSO – to już po trzecie! Można ją pobrać na komórkę (niestety obsługiwana tylko na Androidzie) lub zainstalować jako wtyczkę do przeglądarki Chrome.

      Dzięki niej przetłumaczycie całe zdania lub pojedyncze słowa z każdego miejsca – czy będzie to zwykły artykuł, czy napisy w filmie na YouTubie czy platformie streamingowej (jak np. Netflix). Reverso to wielofunkcyjne narzędzie, które zapewnia najlepszą jakość tłumaczenia i pomaga doskonalić umiejętności językowe. To bardzo intuicyjna w obsłudze aplikacja, która jest bardzo skuteczna i ma, jak widać wyżej, walory edukacyjne.

    • Po czwarte i ostatnie – zacznijcie oglądać i pamiętajcie, aby wyłączyć lektora polskiego, włączyć angielskie napisy, aby ostatecznie oglądać film zupełnie w oryginale. Ważne też, aby oglądać kilka razy i nabierać coraz większej pewności i swobody w odbiorze języka.

    Od czego zacząć naukę angielskiego z filmów?

    Zajrzyjcie na kanał Point Out na YouTubie. Obecnie znajdują się tam cztery odcinki – lekcje, dzięki którym zaczniecie słuchać i uczyć się angielskiego z filmów. Najpierw obejrzyjcie fragment łatwego filmu po angielsku w oryginale, bez napisów. Następnie ten sam fragment obejrzyjcie z angielskimi napisami, trzeci krok to ten sam kawałek filmu, ale z polskimi napisami. Ostatni etap to filmik z polskimi i angielskimi napisami. Nuda? Może i tak, ale wszyscy wiemy, że uczymy się poprzez powtarzanie i utrwalanie, a sposób zaproponowany przez pomysłodawców Point Out jest naprawdę efektywny! Sprawdźcie sami TUTAJ.
    Gdybyście potrzebowali ekspresowej powtórki słownictwa – wskoczcie na portal dlaucznia.pl.
    dlaucznia.pl - dostęp do fiszek i quizów

    Najlepsze seriale do nauki angielskiego

    Jakie seriale do nauki angielskiego są najlepsze do oswajania się z językiem?

    Jak już wspomniałam, można zacząć od naprawdę łatwych filmów po angielsku. A gdzie ich szukać, jak nie w dziale z… bajkami dla dzieci? Tak, właśnie tam. Serdecznie polecam Świnkę Peppę albo Ulicę Sezamkową. Usłyszycie tam piękny angielski, wyraźną wymowę i w miarę proste konstrukcje językowe. Dobra bajka świetnie sprawdzi się jako serial do nauki angielskiego dla początkujących.
    Dla bardziej zaawansowanych, którzy pragną ćwiczyć osłuchiwanie się z językiem, polecam stare seriale familijne, np.: Full House (Pełna chata) czy jego współczesną kontynuację Fuller House (Pełniejsza chata).

    Naprawdę warto też zwrócić uwagę na stare seriale animowane z lat 60. czy 70. To produkcje, w których kwestie są wypowiadane bardzo wolno i wyraźnie, dlatego łatwiej i przyjemniej się z nich uczyć. Obecnie filmy animowane są tworzone zupełnie innymi, współczesnymi technikami komputerowymi, przez co są niezwykle drogie. Każda klatka animacji kosztuje bardzo dużo – dlatego dialogi muszą być szybkie! Kiedyś tak nie było, dlatego wymienione przeze mnie poniżej przykłady naprawdę sprawdzają się w nauce języka angielskiego i nie grozi nam, że się sfrustrujemy i będziemy musieli przewijać jeden fragment kilkukrotnie, aby zrozumieć poszczególne kwestie.
    • The Flintstones (Flinstonowie)

    • Scooby Doo

    • The Jetsons (Jetsonowie)


    Podobnie jak z łatwymi filmami animowanymi jest z serialami z lat 90., np.:
    • Sex and the City (Seks w wielkim mieście)

    • That 70s Show (Różowe lata 70.)

    • Desperate Housewives (Gotowe na wszystko)

    • Friends (Przyjaciele)

    a także z filmami z tego właśnie okresu. Gdybyście się zastanawiali, jakie filmy do nauki angielskiego są godne polecenia, to należą do nich np.:
    • High School Musical

    • Maleficent (Czarownica)

    • Home Alone (Kevin sam w domu)

    • Back to the Future 1–3 (Powrót do przyszłości)

    • Some Like It Hot (Pół żartem, pół serio)

    • Tootsie

    • Police Academy 1–7 (Akademia policyjna)

    • Robin Hood: Men in Tights (Robin Hood: faceci w rajtuzach)

    • Ace Ventura 1–2

    • Bruce Almighty (Bruce Wszechmogący)

    • Charlie’s Angels (Aniołki Charliego)

    • Bedazzled (Zakręcony)

    • The School of Rock (Szkoła rocka)

    Dialogi wypowiadane przez aktorów nie są w tych filmach bardzo skomplikowane, a tempo można nazwać średnim. Pamiętajcie też, że kiedy oglądacie cokolwiek na YouTubie, możecie ustawić sobie niestandardową prędkość odtwarzania i np. spowolnić wypowiedzi (robi się to w ustawieniach pod filmem).
    Na zakończenie tego wyliczenia podrzucam moje młodzieżowe, współczesne TOP 10 seriali w języku angielskim. To już wyzwanie dla bardziej zaawansowanych, gdyż tempo wypowiedzi jest tutaj często zawrotne! Mam wielką nadzieję, że zajrzycie na Netfliksa czy na YouTube albo inną platformę z filmami i zaczniecie swoją przygodę z najlepszymi serialami i filmami do nauki angielskiego, które dla was zebrałam w tym artykule 😊!
    1. Never have I ever (Jeszcze nigdy)

    2. Bridgerton (Bridgertonowie)

    3. Przeznaczenie: Saga Winx

    4. The Good Place (Dobre miejsce)

    5. I Am Not Okay With This (To nie jest OK)

    6. Teenage Bounty Hunters (Nastoletnie łowczynie nagród)

    7. Anne with an E (Ania, nie Anna)

    8. Friends (Przyjaciele)

    9. Stranger Things

    10. Sex Education


    Miłego oglądania!
    dlaucznia.pl - zyskaj nielimitowany dostęp
    Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
    Poznaj portal
    Sprawdź nasze materiały do nauki
    Dowiedz się więcej o dlaucznia.pl
    Poznaj portal
    Sprawdź nasze materiały do nauki
    Powiązane artykuły

    10 TOP sposobów – jak szybko nauczyć się gramatyki języka angielskiego

    Z czym kojarzy ci się nauka angielskiego? Często pierwsza myśl to tony słówek do zapamiętania i okropne gramatyczne regułki do wykucia? Jak nauczyć się angielskiego, jeśli nienawidzisz czasów gramatycznych i najlepiej byłoby, gdyby… nie istniały? A może nie chodzi o angielski – nauka tego przedmiotu była zawsze jedną z najprzyjemniej spędzonych chwil w szkole – ale po prostu nie potrafisz zmusić się do nauki angielskiego w domu? Mamy dla was kilka uniwersalnych rozwiązań – wypróbuj jedną, dwie lub wszystkie i przekonaj się, że samodzielna nauka angielskiego potrafi być wciągająca!

    czytaj więcej

    Motywacja do nauki języka angielskiego – 7 sprawdzonych patentów

    O co chodzi z tą motywacją do nauki języka obcego? Najprościej mówiąc, jest to poszukiwanie odpowiedzi na odwiecznie pojawiające się pytanie: „co zrobić, aby mi się chciało chcieć?” 😉. Kiedy zaczynamy uczyć się języka obcego, często towarzyszą nam entuzjazm i ogromna energia. Na początku łatwo nam zauważyć progres, a jeśli coś jest nowe, to zazwyczaj nas intryguje. Ale w pewnym momencie, przychodzi naturalny etap – znużenie i zmęczenie, a co za tym idzie – brak motywacji do nauki. Każdy człowiek potrzebuje motywacji do działania. Jak zatem znaleźć motywację do nauki?
    Umówmy się, że motywacja = chęć do działania. I tak motywację do nauki języka obcego będziemy tutaj traktować.

    czytaj więcej