To fakt. Zostało już niewiele czasu, ale przecież języka nie uczysz się tylko w ósmej klasie! Jest twoim kompanem czasami od przedszkola, więc na bank nie możesz powiedzieć, że zupełnie NIC nie potrafisz.
Jak nauczyć się na egzamin ósmoklasisty z angielskiego?
-
na zielono – tematy, które lubisz i które nie sprawiają ci trudności, i które uważasz za łatwiejsze,
-
niebieskim kolorem – trochę trudniejsze zagadnienia, które trzeba powtórzyć i poćwiczyć,
-
a na końcu – kolorem pomarańczowym – te treści, których nie lubisz, nie rozumiesz, i w których potrzebujesz wsparcia od nauczyciela. Możesz też zajrzeć na portal dlaucznia.pl i wrzucić do „zapisanych” te tematy, z którymi masz problem, i często do nich zaglądać.
Jak nauczyć się na egzamin ósmoklasisty z angielskiego? Powtarzać, powtarzać, powtarzać…
-
Powiedz stanowcze „NIE” nowościom!
Na miesiąc przed egzaminem możesz zapomnieć o nowym materiale. Zamiast wprowadzania nieznanych zagadnień – powtarzaj i systematyzuj wiedzę oraz grupuj wiadomości (patrz wyżej). -
Zaprzyjaźnij się ze…ściągami (tak, tak, czasami mogą przydać się w nauce!). To nie pisanie ściąg jest złe, tylko ich używanie na sprawdzianie! Czasami zachęcam moich uczniów, aby sporządzili ściągi z czasów gramatycznych z przykładami ich użycia czy z obecnie przerabianego słownictwa. Wiem doskonale, że czas, jaki poświęcą na ich przygotowanie, poszukanie materiałów i przepisanie najważniejszych treści, nigdy nie będzie czasem straconym (to przecież jedno z ćwiczeń w naszej umysłowej siłowni 😉).
-
Mów zawsze i wszędzie! Komunikacja górą! Opisuj na głos obrazki i zdjęcia towarzyszące różnym zadaniom, wyciągaj wnioski, wyrażaj własne zdanie i uzasadniaj opinię, a także mów po prostu, przy okazji. Pewnie zaraz powiesz, że przecież na egzaminie ósmoklasisty nie ma części ustnej – i co z tego? Mówienie na głos pomaga ci myśleć po angielsku, swobodnie formułować zdania, a to wszystko przyda się choćby przy zadaniu pisemnym. Poza tym udowodniono naukowo, że łatwiej zapamiętujemy taki materiał, który jest ważny dla nas osobiście lub odnosi się do nas (nazywa się to personalizacją albo efektem coctail party).
-
Messenger to też świetna pomoc naukowa! Umówcie się z kolegami i koleżankami z klasy, że w niektóre dni tygodnia komunikujecie się TYLKO po angielsku! Zobaczysz, jak szybko zrozumiecie, że angielski to nie tylko przygotowania do egzaminu ósmoklasisty i męczący obowiązek, lecz także nauka poprzez fajną zabawę.
-
Komórka też może się przydać! Zmień język w swoim telefonie na jeden, dwa dni w tygodniu (albo na zawsze) na angielski, a zanurzysz się w autentycznym materiale. To wcale nie będzie trudne – przecież nawigację swojej komórki znasz na pamięć 😉. Dzięki temu poćwiczysz słowa typu: enter, share, switch, reply, snooze, czy features! Możesz też spróbować zrobić to samo z nawigacją w samochodzie – gdy jedziesz z rodzicami w jakieś miejsce (najlepiej w centrum miasta z krętymi uliczkami i rondami), włącz ją na głos po angielsku – powtórzysz wskazywanie kierunków w rzeczywistych okolicznościach w 15 minut!
-
Pisz i koniecznie notuj ręcznie! Zapisuj ciekawe zdania, regułki. Połączenie oko–ręka–mózg to połączenie idealne i bardzo sprzyja przygotowaniom do egzaminu ósmoklasisty – angielski jest wymagający, ale może też być super przygodą!
-
Zaprzyjaźnij się z arkuszem egzaminacyjnym. Po co? Aby zapoznać się z typami zadań i strategiami ich rozwiązywania. Na pewno nauczyciel zaproponował ci taką aktywność na lekcjach. Możesz też znaleźć arkusze z poprzednich lat w internecie (np. tutaj). Niestety, egzaminy, testy i inne podobne „twory” często mają niewiele wspólnego z praktycznym użyciem języka obcego w sytuacjach rzeczywistych i nawet jeśli nieźle radzimy sobie z angielskim, np. na wycieczce za granicą czy w gronie obcojęzycznych znajomych, to niekoniecznie musimy być specjalistami od pisania e-maila czy notatki. Ważny jest także „timing”, czyli umiejętność poradzenia sobie z ograniczeniami czasowymi.
Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty – z angielskim działaj online!
-
Gramatyka i słownictwo – zajrzyj tutaj: engly.pl albo tutaj: dlaucznia.pl
-
Słuchanie z podziałem na poziomy znajdziesz na tych stronach: newsinlevels.com i listenaminute.com
-
Ciekawe teksty do przeczytania są tutaj: dreamreader.net i w aplikacji Squid.
-
Przy pisaniu wypracowań możesz posiłkować się słownikiem diki.pl.
-
Moje mocne strony. Jak najprędzej uświadom sobie swoje mocne strony w nauce języka i skup się na nich. Na pewno jest coś, w czym czujesz się geniuszem, coś, co przychodzi ci swobodnie i z łatwością. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to sami. Czasem potrzebny jest ktoś (np. nauczyciel), kto te silne strony dostrzeże i uświadomi oraz kto pokieruje dalszym rozwojem i będzie towarzyszył ci w zmianie. Porozmawiaj z nauczycielem!
-
Cel. Masz go przecież! Jak każdy ósmoklasista i każda ósmoklasistka chcesz uzyskać przyzwoity wynik, choćby po to, żeby zdobyć punkty potrzebne, aby dostać się do wymarzonej szkoły. Niech ten cel będzie z tobą na ostatniej prostej w maju – najlepiej wyobraź sobie, co będzie się działo po południu w dzień kończący maraton egzaminacyjny – gdzie będziesz, jak będziesz wyglądać, co dokładnie będziesz czuć. Jest ulga? I tę wizję koniecznie przywołuj zawsze, gdy zaczynasz wątpić, albo, gdy jest ci źle.
-
Systematyczność. Uświadom sobie, ile czasu jesteś w stanie poświęcać na codzienny kontakt z językiem i na ile potrafisz robić to systematycznie. Jeśli spełnisz trzy kluczowe kroki: będziesz jasno wiedzieć, po co zdajesz egzamin; będziesz mieć obraz i konkretny cel w głowie i skupisz się na swoich silnych stronach – systematyczność nie powinna być dużym problemem.